SPERM KALİTESİ VE ZEKA ARASINDAKİ İLİŞKİ

SPERM KALİTESİ VE ZEKA ARASINDAKİ İLİŞKİ
4 Haziran 2021Yorum Yap
SPERM KALİTESİ VE ZEKA ARASINDAKİ İLİŞKİ

İnsan beyninin farklı nitelikleri uzmanları şaşırtmaya devam etmektedir . Beynelmilel tek denetim ekibi, birey vücudunda en tek sürü partner noktası durumda olan 2 organın beyin ve testisler meydana geldiğini keşfetti.

Portekiz’deki Aveiro Üniversitesi ve Porto Üniversitesi’yle Birleşik Krallık’taki Birmingham Üniversitesi’nden uzmanlar , birey beyni ve testisin rekor sayıda partner protein barındırdığını ortaya çıkardı.

Royal Society Open Biology adlı hakemli biyolojik dergide yayımlanan araştırmada vücudun farklı bölümlerinde üretilen proteinler inceleme edildi ve benzerliklerinin ortaya çıkarılması amaçlı karşılaştırıldı.

REKOR SEVİYEDE
Bulgulara yönelik en kocaman benzerlik, beyin ve testislerde görüldü. İki uzuv arasındaki partner proteinlerin sayısı 13 bin 442 ile rekor seviyedeydi.

Ekip daha daha sonra bu partner proteinlerin özelliklerine odaklandı ve yarısından fazlasının , dokuların ve iletişimin geliştirilmesinde oyun oynadığını tespit edildi . Her 2 organdaki proteinler de yüksek miktarda enerji tüketiyordu. Bu tüketim, beyinde düşünme zamanı amaçlı , testislerde ise altını çizen milyonlarca sperm yapımı amaçlı gerekliydi.

Araştırmacılar bununla birlikte , 2 organın ürettiği proteinler arasındaki benzerliklerin tek sebebi olabileceğine uyarı çekti.

Örneğin bundan önceki araştırmalar, beyinde yaşanan bozukluklarla cinsel işlev bozuklukları içinde ilişki olabileceği ortaya atılmıştı.

SPERM KALİTESİ VE ZEKA ARASINDAKİ İLİŞKİ
Hatta tek takım uzman olanlar , üretilen sperm kalitesi ve zekanın da irtibatlı olabileceğini iddia etmişti . Diğer taraftan uzmanlar bu 2 uzuv arasındaki mümkün bağlantıları daha sıkı tanımlamak amaçlı ileri araştırmalar gerektiğini söylüyor.

Araştırmada konu hakkında şu ifadeler yer alıyor: Bu, olması gerektiği kadar araştırılmamış tek konu. Laf konusu dokular arasındaki irtibatın açıklığa kavuşturulması gerekir. Böylelikle beyni ve testisleri etkileyen işlev bozukluklarının anlaşılması sağlanabilir.

admin Websitesi